Announcement

Collapse
No announcement yet.

Regional Playoff Pairings (Including Area Scores)

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Regional Playoff Pairings (Including Area Scores)

    CLASS 6A DIVISION I
    Region I
    Area
    Midland Lee 42, Arlington Lamar 38
    Euless Trinity 28, Duncanville 27
    Arlington Martin 41, Odessa Permian 10
    Allen 28, South Grand Prairie 14

    Regional
    Midland Lee (10-2) vs. Euless Trinity (10-2), 4 p.m. Saturday, Abilene's Shotwell Stadium
    Arlington Martin (11-1) vs. Allen (12-0), 7:30 p.m. Friday, Southlake's Dragon Stadium

    Region II
    Area
    Coppell 34, Mesquite Horn 24
    Round Rock Cedar Ridge 59, Klein Oak 18
    Garland Sachse 24, Rockwall 17, OT
    Pflugerville Hendrickson 14, Klein 7

    Regional
    Coppell (11-1) vs. Round Rock Cedar Ridge (11-1), 7 p.m. Saturday, Waco's McLane Stadium
    Garland Sachse (12-0) vs. Pflugerville Hendrickson (9-3), 2 p.m. Saturday, Waco ISD Stadium

    Region III
    Area
    Katy 55, Cypress Ranch 7
    Humble Atascocita 50, Dickinson 21
    Houston Lamar 36, Fort Bend Ridge Point 29
    Galena Park North Shore 52, League City Clear Springs 21

    Regional
    Katy (9-0) vs. Humble Atascocita (10-1), TBD Friday, Houston's NRG Stadium
    Houston Lamar (9-1) vs. Galena Park North Shore (9-3), 7 p.m. Friday, Houston's Rice Stadium

    Region IV
    Area
    Lake Travis 47, Converse Judson 39
    Los Fresnos 47, SA Southwest 35
    SA Northside O'Connor 45, SA Reagan 21
    San Benito 44, McAllen Memorial 35

    Regional
    Lake Travis (10-2) vs. Los Fresnos (9-3), 1 p.m. Saturday, Los Fresnos
    SA Northside O'Connor (12-0) vs. San Benito (12-0), 7:30 p.m. Friday, Corpus Christi's Buccaneer Stadium

    CLASS 6A DIVISION II
    Region I
    Area
    EP Montwood (10-1) vs. Arlington (9-2)
    Southlake Carroll(8-3) vs. DeSoto (10-1)
    Mansfield 55, San Angelo Central 37
    Waco Midway 59, Northwest Nelson 7

    Regional
    Arlington vs. Southlake Carroll-DeSoto winner, 7 p.m. Friday, Frisco Ford Star
    Mansfield (11-1) vs. Waco Midway (12-0), 7 p.m. Friday, Waco's McLane Stadium

    Region II
    Area
    Dallas Jesuit (7-4) vs. Longview (10-1)
    Klein Collins 48, Round Rock Stony Point 14
    Lufkin 35, Richardson Pearce 18
    Spring Westfield 47, San Marcos 3

    Regional
    Dallas Jesuit-Longview winner vs. Klein Collins (11-0), TBD
    Lufkin (10-2) vs. Spring Westfield (11-0), 1:30 p.m. Saturday, Porter's Texan Drive Stadium

    Region III
    Area
    Cypress Fairbanks 17, Houston Strake Jesuit 0
    Friendswood 27, Humble Summer Creek 26
    Houston Langham Creek 35, Katy Taylor 14
    Humble Kingwood (5-5) vs. Houston Clear Lake (8-3)

    Regional
    Cypress Fairbanks (11-0) vs. Friendswood (9-3), 7 p.m. Friday, Houston's TDECU Stadium
    Houston Langham Creek (10-1) vs. Humble Kingwood-Houston Clear Lake winner, TBD

    Region IV
    Area
    Austin Westlake 51, Smithson Valley 31
    Edinburg Vela 28, Eagle Pass 10
    Cibolo Steele 36, Austin Vandegrift 18
    Weslaco East 21, Laredo Alexander 18

    Regional
    Austin Westlake (12-0) vs. Edinburg Vela (12-0), 7:30 p.m. Friday, Portland
    Cibolo Steele (8-4) vs. Weslaco East (9-3), 7:30 p.m. Friday, San Antonio's Alamodome

    CLASS 5A DIVISION I
    Region I
    Area
    Lubbock Monterey 52, EP Andress 14
    Denton Ryan 49, N. Richland Hills Birdville 6
    Lubbock Coronado 52, EP Del Valle 42
    Colleyville Heritage 42, Northwest Eaton 7

    Regional
    Lubbock Monterey (8-4) vs. Denton Ryan (12-0), 2 p.m. Saturday, Denton's Collins Complex
    Lubbock Coronado (12-0) vs. Colleyville Heritage (11-1), 1:30 p.m. Saturday, Abilene's Wildcat Stadium (ACU)

    Region II
    Area
    Mansfield Summit 69, Dallas Spruce 0
    Dallas Highland Park 73, McKinney North 20
    Mansfield Lake Ridge 70, Dallas Adams 7
    Prosper 53, Mesquite Poteet 20

    Regional
    Mansfield Summit (8-4) vs. Dallas Highland Park (11-1), 7:30 p.m. Friday, Dallas' Ford Stadium
    Mansfield Lake Ridge (11-1) vs. Prosper (10-2), 7 p.m. Friday, Carrollton's Standridge Stadium

    Region III
    Area
    Cedar Park 17, Ennis 14
    Manvel 51, Nederland 26
    Temple 41, Magnolia West 13
    Port Arthur Memorial 45, Galveston Ball 14

    Regional
    Cedar Park (11-1) vs. Manvel (11-0), 7:30 p.m. Friday, Waller
    Temple (9-3) vs. Port Arthur Memorial (9-1), 7:30 p.m. Friday, Prairie View A&M

    Region IV
    Area
    Angleton 69, Boerne Champion 7
    CC Flour Bluff 57, Mission Memorial 33
    Richmond Foster 28, Dripping Springs 21
    CC Memorial 55, Brownsville Memorial 41

    Regional
    Angleton (11-0) vs. CC Flour Bluff (10-1), 7:30 p.m. Friday, San Marcos' Bobcat Stadium
    Richmond Foster (8-3) vs. CC Memorial (11-1), 2 p.m. Saturday, Victoria

    CLASS 5A DIVISION II
    Region I
    Area
    EP Parkland 45, Lubbock Cooper 34
    Richland 28, Saginaw Boswell 21 (OT)
    Abilene Cooper 42, El Paso Eastlake 21
    Aledo 45, Grapevine 30

    Regional
    EP Parkland (10-2) vs. N. Richland Hills (10-2), 1 p.m. Saturday, Lubbock's Jones Stadium
    Abilene Cooper (9-3) vs. Aledo (12-0), 7:30 p.m. Friday, Abilene's Shotwell Stadium

    Region II
    Area
    Waxahachie 45, Dallas South Oak Cliff 15
    Frisco Lone Star (10-1) vs. Lucas Lovejoy (6-5)
    Mansfield Legacy 66, Dallas Kimball 7
    Lake Dallas (7-4) vs. North Forney (9-2)

    Regional
    Waxahachie (8-4) vs. Frisco Lone Star-Lucas Lovejoy winner, TBD
    Mansfield Legacy (10-2) vs. Lake Dallas-North Forney winner, TBD

    Region III
    Area
    Hutto 24, A&M Consolidated 21
    Fort Bend Marshall 62, New Caney 35
    College Station 34, Georgetown 31
    Port Neches-Groves 24, Texas City 17

    Regional
    Hutto (11-1) vs. Fort Bend Marshall (9-2), 7:30 p.m. Friday, Cypress' Berry Center
    College Station (10-2) vs. Port Neches-Groves (10-1), 1 p.m. Saturday, Humble's Turner Stadium

    Region IV
    Area
    Austin McCallum 52, Rosenberg Terry 24
    Alice 42, Mission Sharyland 39, 3OT
    Kerrville Tivy 20, Victoria West 17
    CC Calallen 47, Mercedes 12

    Regional
    Austin McCallum (12-0) vs. Alice (9-3), noon Saturday, San Antonio's Alamodome
    Kerrville Tivy (10-2) vs. CC Calallen (12-0), 4 p.m. Saturday, San Antonio's Alamodome

    CLASS 4A DIVISION I
    Region I
    Area
    WF Hirschi 41, Lubbock Estacado 17
    Decatur 55, Andrews 48
    Stephenville 63, Pampa 34
    Argyle 66, Levelland 8

    Regional
    WF Hirschi (10-2) vs. Decatur (8-4), 7 p.m. Friday, Denton's Collins Complex
    Stephenville (10-2) vs. Argyle (12-0), 7 p.m. Friday, Mansfield's Newsom Stadium

    Region II
    Area
    Kennedale 42, Van 28
    Midlothian Heritage 51, Crandall 20
    Texarkana Liberty-Eylau 30, Dallas Carter 26
    Kaufman 52, Springtown 24

    Regional
    Kennedale (11-1) vs. Midlothian Heritage (12-0), 7:30 p.m. Friday, Frisco's Ford Center
    Texarkana Liberty-Eylau (7-5) vs. Kaufman (11-1), 7:30 p.m. Friday, Royse City

    Region III
    Area
    Carthage 45, Freeport Brazosport 21
    Silsbee 52, Bay City 21
    Henderson 35, Sealy 14
    Kilgore 24, El Campo 9

    Regional
    Carthage (12-0) vs. Silsbee (7-4), 7:30 p.m. Friday, Lufkin's Martin Stadium
    Henderson (10-2) vs. Kilgore (9-3), 7 p.m. Friday, Longview's Pirate Stadium

    Region IV
    Area
    Waco La Vega 54, Kingsville King 7
    Fischer Canyon Lake 28, Pleasanton 10
    China Spring 43, Somerset 35
    Liberty Hill 38, Rockport-Fulton 14

    Regional
    Waco La Vega (12-0) vs. Fischer Canyon Lake (10-2), 7:30 p.m. Friday, Austin's Reeves Complex
    China Spring (9-3) vs. Liberty Hill (9-2), 7:30 p.m. Friday, Killeen's Buckley Stadium

    CLASS 4A DIVISION II
    Region I
    Area
    Bushland 58, Godley 20
    Seminole 29, Iowa Park 27
    Graham 56, Monahans 14
    Sweetwater 32, Vernon 28

    Regional
    Bushland (10-2) vs. Seminole (11-1), 7 p.m. Friday, Lubbock's Lowrey Field
    Graham (12-0) vs. Sweetwater (10-2), 7 p.m. Friday, Abilene's Wildcat Stadium (ACU)

    Region II
    Area
    Melissa 56, Rusk 34
    Gilmer 63, Caddo Mills 14
    Texarkana Pleasant Grove 56, Aubrey 28
    Celina 35, Jasper 27

    Regional
    Melissa (11-1) vs. Gilmer (10-2), 7:30 p.m. Friday, Mesquite Memorial Stadium
    Texarkana Pleasant Grove (12-0) vs. Celina (9-3), 7 p.m. Friday, Sulphur Springs

    Region III
    Area
    Salado (10-1) vs. Liberty (8-2), 7 p.m. Saturday, Bryan's Green Stadium
    Fairfield (6-5) vs. Bellville (6-5), 6 p.m. Saturday, Madisonville
    Madisonville 45, Lorena 35
    West Orange-Stark 17, Mexia 3

    Regional
    Salado-Liberty vs. Fairfield-Bellville winner, TBD
    Madisonville (11-1) vs. West Orange-Stark (10-0), 7 p.m. Friday, Porter

    Region IV
    Area
    Wimberley 52, Sinton 24
    Sweeny 42, Hondo 6
    Cuero 70, Crystal City 7
    Geronimo Navarro 71, Rio Hondo 44

    Regional
    Wimberley (11-1) vs. Sweeny (8-3), 7 p.m. Friday, Brenham
    Cuero (11-0) vs. Geronimo Navarro (11-1), 7:30 p.m. Friday, San Antonio's Heroes Stadium

    CLASS 3A DIVISION I
    Region I
    Area
    Brock 31, Shallowater 13
    Wall 52, Tuscola Jim Ned 21
    Comanche 52, Slaton 14
    Merkel 28, Muleshoe 27

    Regional
    Brock (10-2) vs. Wall (12-0), 7:30 p.m. Friday, Brownwood
    Comanche (11-1) vs. Merkel (7-5), 7:30 p.m. Friday, Clyde

    Region II
    Area
    Whitesboro 64, Jefferson 39
    Grandview 49, Hughes Springs 6
    Kemp 23, Mount Vernon 16
    Commerce 20, Sunnyvale 17

    Regional
    Whitesboro (9-3) vs. Grandview (11-1), 7 p.m. Friday, Justin's Northwest ISD Stadium
    Kemp (11-1) vs. Commerce (6-6), 7:30 p.m. Friday, Emory Rains
    Region III

    Area
    Teague 44, East Chambers 28
    Franklin 45, La Marque 7
    Rockdale 55, Woodville 30
    West 42, Hitch**** 0

    Regional
    Teague (10-2) vs. Franklin (10-2), 7 p.m. Friday, Waco ISD Stadium
    Rockdale (9-3) vs. West (10-2), 7:30 p.m. Friday, Belton HS

    Region IV
    Area
    Van Vleck 48, Mathis 18
    Yoakum 49, George West 21
    Goliad 37, Hallettsville 14
    Edna 45, Lyford 7

    Regional
    Van Vleck (6-4) vs. Yoakum (11-1), 6 p.m. Saturday, Katy's Legacy Stadium
    Goliad (10-1) vs. Edna (8-4), 7:30 p.m. Friday, Victoria

    CLASS 3A DIVISION II
    Region I
    Area
    Canadian 56, Eastland 14
    Colorado City 28, Tolar 14
    Sonora 56, Spearman 8
    Childress 42, Cisco 20

    Regional
    Canadian (12-0) vs. Colorado City (11-1), 7 p.m. Friday, Vernon
    Sonora (12-0) vs. Childress (11-1), 7 p.m. Friday, Abilene Wylie

    Region II
    Area
    Holliday 23, Edgewood 20
    Gunter 38, Daingerfield 3
    New Diana 36, Leonard 8
    Jacksboro 42, Big Sandy Harmony (Gilmer) 26

    Regional
    Holliday (11-1) vs. Gunter (12-0), 7 p.m. Friday, Springtown
    New Diana (9-3) vs. Jacksboro (11-1), 7 p.m. Thursday, Frisco's Ford Center

    Region III
    Area
    New London West Rusk 35, Buffalo 0
    Newton 65, Rice 11
    Garrison 40, Clifton 21
    Waskom 42, Hearne 18

    Regional
    New London West Rusk (10-1) vs. Newton (11-0), 7:30 p.m. Friday, Tatum
    Garrison (7-5) vs. Waskom (8-4), 7:30 p.m. Friday, Carthage

    Region IV
    Area
    Lexington 33, Odem 13
    El Maton Tidehaven 58, Skidmore-Tynan 29
    East Bernard 61, CC London 0
    Boling 45, Dilley 14
    Regional
    Lexington (12-0) vs. El Maton Tidehaven (11-0), 7:30 p.m. Friday, Hallettsville
    East Bernard (10-1) vs. Boling (7-3), 7 p.m. Friday, Gilmer

    CLASS 2A DIVISION I
    Region I
    Area
    Stratford 58, Hawley 12
    Post 32, New Deal 21
    Panhandle 55, McCamey 28
    Stamford 21, Sundown 14

    Regional
    Stratford (11-1) vs. Post (9-3), 7 p.m. Friday, Amarillo's Bivins Stadium
    Panhandle (8-4) vs. Stamford (10-2), 4 p.m. Saturday, Lubbock's Lowrey Field

    Region II
    Area
    Bosqueville 37, Collinsville 35
    Crawford 44, Valley View 26
    De Leon 46, Celeste 15
    Mart 58, Windthorst 6

    Regional
    Bosqueville (7-5) vs. Crawford (10-2), 7:30 p.m. Friday, Robinson
    De Leon (12-0) vs. Mart (11-1), 7:30 p.m. Friday, Whitney

    Region III
    Area
    Bogata Rivercrest (11-0) vs. Lovelady (7-4)
    Centerville 35, Big Sandy 34
    San Augustine 39, Wolfe City 7
    Price Carlisle (8-3) vs. Kerens (7-4)

    Regional
    Bogata Rivercrest-Lovelady winner vs. Centerville (9-3), TBD
    San Augustine (12-0) vs. Price Carlisle-Kerens winner, TBD

    Region IV
    Area
    Yorktown 34, Thrall 26
    Mason 7, Shiner 0
    Refugio 47, Thorndale 13
    Holland 21, Weimar 0

    Regional
    Yorktown (8-4) vs. Mason (12-0), 7 p.m. Friday, SA Edgewood
    Refugio (10-1) vs. Holland (10-2), 7 p.m. Friday, San Antonio's Gustafson Stadium

    CLASS 2A DIVISION II
    Region I
    Area
    Gruver 51, Seagraves 7
    Wellington 34, Farwell 0
    Clarendon 26, Bovina 20
    Hamlin 47, Wheeler 27

    Regional
    Gruver (10-2) vs. Wellington (11-1), 7 p.m. Friday, Canyon's Kimbrough Stadium
    Clarendon (11-1) vs. Hamlin (10-2), 7 p.m. Friday, Lubbock Cooper

    Region II
    Area
    Lindsay 28, Menard 0
    Albany 58, Santo 16
    Munday 54, Wink 12
    Muenster (11-0) vs. Iraan (7-4)

    Regional
    Lindsay (10-2) vs. Albany (12-0), TBD
    Munday (9-3) vs. Muenster-Iraan winner, TBD

    Region III
    Area
    Grapeland 49, Cumby 34
    Timpson 14, Bremond 11
    Tenaha 51, Dallas Gateway 0
    Iola 50, Maud 0

    Regional
    Grapeland (8-4) vs. Timpson (10-2), 7 p.m. Friday, Rusk
    Tenaha (12-0) vs. Iola (8-4), 7 p.m. Friday, Palestine's Panther Stadium

    Region IV
    Area
    Burton 56, Louise 7
    La Pryor 46, Flatonia 20
    Falls City 44, Rocksprings 16
    Milano 56, Woodsboro 20

    Regional
    Burton (11-1) vs. La Pryor (9-3), 7:30 p.m. Friday, Seguin HS
    Falls City (10-2) vs. Milano (11-1), 7 p.m. Friday, Buda

    CLASS 1A SIX-MAN DIVISION I
    Region I
    Regional
    Happy (11-0) vs. Ropesville Ropes (9-2)
    Knox City (9-2) vs. McLean (10-1)

    State Quarterfinals
    Happy-Ropesville Ropes winner vs. Knox City-McLean winner, TBD

    Region II
    Regional
    Borden County 52, Imperial Buena Vista 0
    Garden City 54, Rankin 40

    State Quarterfinals
    Borden County (12-0) vs. Garden City (10-2), 7:30 p.m. Friday, Forsan

    Region III
    Regional
    May 65, Zephyr 20
    Jonesboro 72, Bryson 58

    State Quarterfinals
    May (12-0) vs. Jonesboro (11-1), 7 p.m. Friday, Dublin

    Region IV
    Regional
    Tioga 60, Blum 52
    Gilmer Union Hill 64, Coolidge 14

    State Quarterfinals
    Tioga (10-1) vs. Gilmer Union Hill (11-0), 7:30 p.m. Friday, Pattonville

    CLASS 1A SIX-MAN DIVISION II
    Region I
    Regional
    Follett 84, Petersburg 74
    Turkey Valley 54, Whitharral 6

    State Quarterfinals
    Follett (9-3) vs. Turkey Valley (11-1), 7 p.m. Friday, Pampa

    Region II
    Regional
    Balmorhea 61, Blackwell 16
    Ackerly Sands 60, Jayton 12

    State Quarterfinals
    Balmorhea (11-0) vs. Ackerly Sands (10-2), 7 p.m. Friday, Rankin

    Region III
    Regional
    Strawn 52, Crowell 0
    Aspermont 56, Moran 8

    State Quarterfinals
    Strawn (12-0) vs. Aspermont (9-3), 7:30 p.m. Friday, Hermleigh

    Region IV
    Regional
    Milford 62, Richland Springs 16
    Iredell 54, Oakwood 8

    State Quarterfinals
    Milford (12-0) vs. Iredell (10-2), 7:30 p.m. Friday, McGregor
Working...
X