2015 Texas APSE Class 2A All-State Football Team

Collapse

Announcement

Collapse
No announcement yet.

2015 Texas APSE Class 2A All-State Football Team

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 2015 Texas APSE Class 2A All-State Football Team

    FIRST-TEAM OFFENSE


    Linemen

    — LUIS ALVARADO, Alto, Sr. -- 97 percent grade, 66 knockdowns, 48 pancakes, off. avg. 450 yards and 48 points/game

    — DYLAN BOYD, Shamrock, Sr. -- 120 knockdowns, 98 percent grade for offense that ran for 3,025 yards

    — DALTON HESS, Muenster, Sr. -- 97 percent grade, 26 pancakes, no sacks allowed

    — CARLOS PEREZ, La Pryor, Sr. -- 97 percent grade, 37 pancaes, allowed no sacks

    — JACOB SEGGERN, Thrall, Sr. -- 94 percent grade, 51 pancakes, 14 downfield blocks, 39 chop blocks


    Receivers/ends

    — CAMERON COPLEY, Canadian, Jr. -- 57-1,135, 16 TDs

    — DAIDRIN DUKES, Refugio, Sr. -- 47-1,050, 13 TDs


    Quarterback

    — TANNER SCHAFER, Canadian, Sr. -- 187-246-2,583, 31 TDs, 2 INTs


    Running backs

    — OCTAVIAN BURRELL, Shelbyville, Sr. -- 188-2,211, 37 TDs

    — CHANCE COOK, Canadian, Sr. -- 136-1,326, 19 TDs

    — CORY KYLE, Seagraves, Sr. -- 108-1,478, 21 TDs


    Kicker

    — BENIGNO HEREDIA, Canadian, Sr. -- 64-66 PATs, 5-7 FGs, long of 40


    Offensive Player of the Year: Tanner Schafer, Canadian


    FIRST-TEAM DEFENSE


    Linemen

    — CORY CHIDESTER, Canadian, Sr. -- 109 tackles, 53 TFL, 6 FF, 14 sacks

    — CONNER JENDRUSCH, Falls City, Sr. -- 92 tackles, 30 TFL

    — TRACE MASCORRO, Refugio, Jr. -- 121 tackles, 23 TFL, 4 sacks, 2 PBU

    — DENTON MEISKE, Thrall, Sr. -- 123 tackles; 27 TFL; 13 sacks; 28 QB pressures; 2 PBUs; 3 FF; 4 FR; 1 TD


    Linebackers

    — KOBIE HERRING, Refugio, Jr. -- 145 tackles, 23 TFL, 2 sacks, 2 FF

    — HOLTON HUFSTEDLER, Canadian, Jr. -- 135 tackles, 26 TFL, 3 FF, 4 sacks

    — COLTON RENICK, Iola, Soph. -- 131 tackles, 22 TFL, 5 sacks, 2 INTs, 3 FR


    Defensive backs

    — DALLAS ANDERSON, Meridian, Jr. -- 50 tackles, 8 INTs

    — JADON BLANKS, Weimar, Soph. -- 42 tackles, 8 TFL, 13 PBU, 5 INTs, 2 FR, 2 FF, 2 defensive TDs

    — MATTHEW KOZELSKY, Flatonia, Sr. -- 8 INTs, 49 tackles, 8 PBU

    — DIANTE WILSON, La Pryor, Jr. -- 34 tackles, 8 INTs, 10 PBU


    Punter

    — BRODY GALL, Weimar, Jr. -- 30 punts, 40.0 average


    Defensive Player of the Year: Cory Chidester, Canadian


    SECOND-TEAM OFFENSE


    Linemen

    — Austin Engelhardt, Hubbard, Sr.; Tristan Gonzalez, CC London, Sr.; JoJo Mata, La Pryor, Sr.; Noah Rubalcado, Crosbyton, Sr.; Garrison Tullos, Bremond, Jr.


    Receivers/ends

    — Hunter Hawthorne, Bells, Soph.; Gabe Jimmerson, Falls City, Sr.


    Quarterback

    — Derrick Ponder, Bells, Sr.


    Running backs

    — Ben Bliss, La Pryor, Sr.; Tyler Dykes, Iola, Soph.; Grant Emmons, Menard, Sr.


    Kicker

    — Paul Moore, Christoval, Jr.


    SECOND-TEAM DEFENSE


    Linemen

    — Chase Lindley, Windthorst, Sr.; Ryan Renick, Iola, Sr.; Jesse Sites, Hawley, Jr.; Ra'Dedrick Woodson, Alto, Soph.


    Linebackers

    — Logan Cook, Alto, Sr.; Caydyn Gillham, Hubbard, Jr.; Mikkah Hackett, Alto, Jr.


    Defensive backs

    — Sawyer Cook, Canadian, Sr.; Cody Fregia, Harleton, Sr.; Cy Strieber, Yorktown, Jr.; Max Viladevall, Crawford, Sr.


    HONORABLE MENTION OFFENSE


    LINEMEN: Brandon Bell, Hamlin; Jaden Cerda, Baird; Jacob Costlow, Price Carlisle; Brennon Daughtry, Gladewater Union Grove; Travis Head, Goldthwaite; Clayte Hickey, Crawford; Dakota Ivey, Meridian; Thomas Landess, Wellington; Caleb Murrile, Shiner; Marcus Rodriquez, Shiner; Bull Smith, Sundown; Brian Webster, Hawley.


    RECEIVERS/ENDS: Rayandre Browning, Bremond; Dawson Chumley, Groveton; Daryn Gamez, Thrall; Garrett Syrus, Windthorst.


    QUARTERBACKS: Keenen Johnson, Alto; Blayne Jones, Muenster; Markeis Lee, Electra; Jaylon Mascorro, Refugio; Rashauud Paul, Bremond; Glenn Thornton, Groveton; Dane Williams, Petrolia.


    RUNNING BACKS: Dalton Bartel, Muenster; David Dickson, Memphis; Trevor Dukes, Vega; Ted Fuller, Harleton; Rico Pereles, Price Carlisle; Tevin Phillips, Lockney; Brandon Simpson, Hubbard; Dadrian Taylor, Shiner; David Watson, Seymour; Dejinoble Williams, Shamrock.


    KICKERS: Blaine Besetzny, Flatonia; Marcelino Segura, Mason.


    HONORABLE MENTION DEFENSE


    LINEMEN: Dane Brorman, Vega; Zack Cedillo, Anson; Milam Eckhardt, Yorktown; Colton Eddleman, Shamrock; Parker Hanna, Stratford; Luis Hernandez, Price Carlisle; Joseph Holloway, Hale Center; Zane Kemp, Muenster; J.D. Kessler, Gladewater Union Grove; Gerardo Martinez, Farwell; James Nino, Weimar; Ian Park, Forsan; Marcus Rodriquez, Shiner; Xavier Waggoner, Electra.


    LINEBACKERS: Michael Alexander, Memphis; Dalton Bartel, Muenster; Sonny Bohannon, Wellington; Rojelio Calderon, Sunray; Jeremery Castillo, La Pryor; Craig Collins, Alto; Chase Day, Gladewater Union Grove; Jansen Head, Goldthwaite; Chris Jones, Anson; Colt Laughery, Cayuga; Mitch Lyssy, Falls City; Chad Neubauer, Shiner; Seth Porter, Baird; Dalton Sanders, Price Carlisle; Kamari Smith, Grapeland; Lucas Steinkamp, Crawford; Tanner Stone, Stratford; Jordan Tingle, Harleton; Josh White, Bremond.


    DEFENSIVE BACKS: Darryl Calloway, Shamrock; Wyatt Griffith, Crawford; Ty Hess, Stratford; Keenen Johnson, Alto; Diante Lott, Seagraves; Hunter Martinez, Seymour; Adam Medina, Quanah; Brandon Simpson, Hubbard; Dawson Solis, Thrall; Trell Thomson, Anson; Dane Williams, Petrolia; Jonathan Witt, La Pryor.
Working...
X