Announcement

Collapse

Pick'Em Contest!

Congratulations to our 2016 Pick'Em Winners!

SLC13 - 6A Champ
Tut - 6A Runner-Up
------------------
Omaha Vol - National Champ
Tut - National Runner-Up
------------------
Tut - College Champ
GoOwls - College Runner-Up
See more
See less

Weekly Viewer Guide - November 17-18-19 (Scores) page 1

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Weekly Viewer Guide - November 17-18-19 (Scores) page 1

    ATLANTIC EAST
    Saturday November 19
    #2 Bradenton (FL) IMG Academy (11-0) 16 Virginia Beach (VA) Bishop Sullivan (7-3) 6

    PLAYOFFS -
    ALABAMA –
    #18 Mobile McGill-Toolen (13-0) 35 #98 Phenix City Central (10-2) 21 – Class 7A Semi-Finals
    #57 Hoover (10-2) 42 Gadsden City (6-6) 14 – Class 7A Semi-Finals
    Opelika (12-1) 21 Spanish Fort (10-3) 17 – Class 6A Quarterfinals
    Birmingham Ramsay (12-2) 40 Adamsville Minor (11-2) 20 – Class 6A Quarterfinals

    ARIZONA –
    #16 Phoenix Mountain Pointe (13-0) 21 Mesa Red Mountain (8-5) 14 – Conference 6A Semi-Finals
    #20 Scottsdale Saguaro (13-0) 24 Tucson Salpointe Catholic (10-3) 3 - Conference 4A Semi-Finals
    #94 Chandler (11-2) 62 Gilbert Perry (11-2) 20 – Conference 6A Semi-Finals
    Gilbert Williams Field (13-0) 37 Queen Creek (10-3) 12 – Conference 5A Semi-Finals

    ARKANSAS –
    #86 Fayetteville (10-1) 35 Conway (4-8) 0 – Class 7A Second Round
    North Little Rock (11-0) 49 Cabot (7-5) 19 – Class 7A Second Round
    Bryant (9-3) 23 Springdale Har-Ber (8-3) 16 – Class 7A Second Round
    Bentonville (10-2) 31 Fort Smith Northside (7-3) 10 – Class 7A Second Round

    CALIFORNIA –
    #3 Santa Ana Mater Dei (12-0) 63 Murrieta Vista Murrieta (9-3) 30 – Southern Section Division 1 Second Round
    #7 Corona Centennial (11-1) 66 West Hills Chaminade (8-4) 35 - Southern Section Division 1 Second Round
    #9 Bellflower St. John Bosco (10-2) 54 Rancho Santa Margarita (7-5) 14 - Southern Section Division 1 Second Round
    #80 Rancho Cucamonga (12-0) 42 #27 Mission Viejo (11-1) 26 - Southern Section Division 1 Second Round
    #33 Harbor City Narbonne (11-0) 47 Los Angeles Crenshaw (5-7) 7 – CIFLACS Division 1 Second Round
    #46 Concord De LaSalle (10-1) 28 Concord Clayton Valley Charter (9-2) 0 – NCS/Schwab Tires Open Division First Round
    #60 Stockton St. Mary’s (11-1) 44 Turlock Pitman (10-2) 7 – CIF Sac-Joaquin Division 1 Second Round
    #77 Folsom (11-1) 41 Sacramento Sheldon (8-4) 14 – CIF Sac-Joaquin Division 1 Second Round

    DISRTICT OF COLUMBIA –
    #37 Washington (DC) St. Johns (8-3) vs. #4 Hyattsville (MD) DeMatha (11-0) – WCAC Champioship

    Washington KIPP College Prep (8-3) vs. Washington Maret (11-0) – DCSAA Class A Semi-Finals
    Washington Bell (8-3) vs. Washington Roosevelt (8-3) – DCSAA Class A Semi-Finals

    COLORADO -
    Arvada Pomona (11-1) 42 Littleton Columbine (9-3) 21 – Class 5A Quarterfinals
    Aurora Regis Jesuit (11-1) 34 Centennial Eaglecrest (11-1) 24 - Class 5A Quarterfinals
    Highlands Ranch Valor Christian (9-3) 66 Aurora Grandview (10-2) 35 – Class 5A Quarterfinals
    Greenwood Village Cherry Creek (9-3) 34 Denver Mullen (9-3) 17 – Class 5A Quarterfinals

    FLORIDA –
    #8 Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas (9-2) 37 Palm Beach Gardens Dwyer (10-1) 0 – Class 7A Regional Semi -Finals
    #13 Plantation American Heritage (11-0) 10 Fort Lauderdale Cardinal Gibbons (9-2) 7 – Class 5A Regional Semi-Finals
    #85 Miami Carol City (8-3) 34 #23 Miami Northwestern (11-2) 27 – Class 6A Regional Semi-Finals
    #56 Booker T. Washington (9-3) 44 Miami Edison (8-2) 14 – Class 4A Regional Finals
    Hollywood Chaminade-Madonna (9-3) 30 #61 West Palm Beach Oxbridge (10-2) 13 – Class 3A Regional Finals
    #69 Cocoa (9-1) 36 Orlando Jones (10-2) 30 – Class 4A Regional Finals
    #71 Daytona Beach Mainland (11-0) 35 Sebastian River (11-2) 7 – Class 6A Regional Semi-Finals
    #74 Tampa Plant (11-0) 25 Lakeland (8-3) 21 – Class 7A Regional Semi-Finals

    GEORGIA –
    #10 Logansville Grayson (11-1) 59 Woodstock (7-5) 21 – Class 7A Second Round
    #11 Roswell (12-0) 29 Suwanne Peachtree Ridge (7-5) 12 – Class 7A Second Round
    #21 Hochston Mill Creek (12-0) 56 Canton Cherokee (6-6) 21 – Class 7A Second Round
    #38 Cartersville (12-0) 35 Waynesboro Burke County (9-3) 7 - Class 4A Second Round
    #43 Powder Springs McEachern (10-1) 47 Lilburn Parkview (8-4) 29 – Class 7A Second Round
    Valdosta Lowndes (10-2) 57 #64 Norcross (11-1) 21 – Class 7A Second Round
    #82 Savannah Benedictine (12-0) 49 Homer Banks County (7-5) 0 – Class 2A Second Round
    #87 Moultrie Colquitt County (8-4) 66 Snellville Brookwood (8-4) 35 – Class 7A Second Round
    #90 Valdosta (11-1) 35 Newman Northgage (9-3) 0 – Class 6A Second Round

    HAWAII – All games at Aloha Stadium
    Honolulu St. Louis (10-1) 30 #52 Kahuku (10-2) 14 - Open Division Final
    Mililani (9-3) 31 Honolulu ‘Iolani (5-8) 20 – Division I Final
    Lahainaluna (9-4) 21 Kapa’a (8-2) 14 – Division II Final

    IDAHO -
    Meridian Mountain View (11-2) 48 Boise Capital (10-2) 21 – Class 5A Finals
    Idaho Falls Skyline (13-0) 50 Boise Bishop Kelly (12-1) 49 – Class 4A Finals
    Fruitland (9-2) 35 Shelley (11-1) 28 – Class 3A Finals
    St. Maries (12-0) 31 Declo (10-3) 8 – Class 2A Finals

    ILLINOIS –
    #24 Wilmette Loyola Academy (13-0) 42 Glen Ellyn Glenbard West (10-3) 13 – Class 8A Semi-Finals
    Park Ridge Maine South (10-3) 28 #91 Palatine (12-1) 14 – Class 8A Semi-Finals
    #55 East St. Louis (13-0) 20 Lisle Benet Academy (10-3) 0 – Class 7A Semi-Finals
    Plainfield North (11-2) 18 Oak Park Fenwick (11-2) 17 – Class 7A Semi-Finals

    INDIANA –
    #32 Greenwood Center Grove (12-1) 42 Indianapolis Ben Davis (9-4) 22 – Class 6A Semi-Finals
    Carmel (9-4) 21 Mishawaka Penn (12-1) 10 – Class 6A Semi-Finals
    Westfield (11-2) 23 Fort Wayne Snider (12-1) 17 – Class 5A Semi-Finals
    Columbus East (13-1) 35 Bloomington South (11-2) 15 – Class 5A Semi-Finals

    IOWA – All games at UNI-Dome
    West Des Moines Dowling (12-1) 23 Iowa City West (10-3) 10 – Class 4A Finals
    Pella (13-0) 28 Webster City (11-2) 18 – Class 3A Finals
    Rock Valley/Boyden-Hull (12-1) 41 LaPorte City Union (11-2) 22 – Class 2A Finals
    Hull Western Christian (12-1) 47 Iowa City Regina (12-2) 34 – Class 1A Finals
    Reinbeck Gladbrook-Reinbeck (13-0) 20 Algona Bishop Garrigan (11-1) 19 - Class A Finals

    KANSAS –
    Stillwell Blue Valley (13-0) 35 Shawnee Mission East (10-2) 34 – Class 6A Semi-Finals
    Derby (12-0) 49 Lawrence Free State (9-3) 21 – Class 6A Semi-Finals
    Shawnee Mill Valley (8-4) 14 Overland Park St. Thomas Aquinas (8-4) 13 – Class 5A Semi-Finals
    Goddard (11-1) 50 Great Bend (10-2) 21 – Class 5A Semi-Finals

    KENTUCKY –
    #12 Louisville Trinity (13-0) 31 Louisville Ballard (9-4) 21 – Class 6A Quarterfinals
    #93 Bowling Green (13-0) 50 Owensboro (10-3) 21 – Class 5A Quarterfinals
    Georgetown Scott County (11-2) 42 Union Ryle (12-1) 40 – Class 6A Quarterfinals
    Lexington Lafayette (12-1) 63 Independence Simon Kenton (11-2) 41 – Class 6A Quarterfinals

    LOUISIANA –
    New Orleans Brother Martin (9-3) 28 #39 Baton Rouge Catholic (10-1) 0 – Division I Second Round
    #68 River Ridge John Curtis (10-0) 34 Metairie Archbishop Rummel (8-4) 20 – Division I Second Round
    #75 Monroe Neville (11-0) 24 Napoleanville Assumption (8-5) 0 – Class 4A Second Round
    #75 New Orleans Edna Karr (12-0) 55 Leesville (8-5) 0 – Class 4A Second Round

    MAINE – All games at Fitzpatrick Stadium
    Standish Boney Eagle (11-0) 34 Portland (9-2) 14 – Class A Finals
    Brunswick (11-0) 28 Kennebunk (11-1) 6 – Class B Finals
    Wells (11-1) 44 Mount Desert Island (10-3) 0 – Class C Finals
    Pittsfield Maine Central Institute (14-0) 20 Lisbon (10-2) 14 – Class D Finals

    MARYLAND –
    Gaithersburg Quince Orchard (11-1) 49 Rockville Richard Montgomery (10-2) 23 – Class 4A Regional Finals
    Upper Marlboro Wise (12-0) 40 Greenbelt Eleanor Roosevelt (8-4) 22 – Class 4A Regional Finals
    Elliot City Howard (11-1) 42 Baltimore Mergenthaler Vo-Tech (9-3) 6 – Class 4A Regional Finals
    Annapolis (11-1) 48 Annapolis Broadneck (8-4) 34 – Class 4A Regional Finals

    MASSACHUSETTS –
    Wrentham King Phillip Regional (11-0) 33 Bridgewater-Raynham 28 - Division 1A Semi-Finals
    Reading Memorial (8-2) 21 Sudbury Lincoln-Sudbury (10-2) 7 – Division 1A Semi-Finals
    Duxbury (11-0) 41 Beverly (8-3) 14 – Division 2 Semi-Finals
    Shewsbury (8-3) 42 Westfield (11-2) 12 – Division 2 Semi-Finals

    MICHIGAN –
    #19 Detroit Cass Tech (13-0) 32 Shelby Township Utica Eisenhower (12-1) 28 – Division 1 Semi-Finals
    Novi Central Catholic (12-0) 10 Romeo (9-4) 0 – Division 1 Semi-Finals
    Walled Lake Western (12-1) 37 Lowell (12-1) 34 – Division 2 Semi-Finals
    Detroit King (11-2) 14 Birmingham Groves (11-2) 7 – Division 2 Semi-Finals

    MINNESOTA – All games at U.S. Bank Stadium
    Eden Prairie (11-1) 23 Champlin Park (8-4) 0 – Class 6A Semi-Finals
    Totino-Grace (12-0) 21 Blaine (9-3) 20 – Class 6A Semi-Finals
    Elk River (12-0) 19 Owatonna (9-3) 7 – Class 5A Semi-Finals
    Spring Lake Park (12-0) 14 Mankato West (11-1) 0 – Class 5A Semi-Finals

    MISSISSIPPI -
    #76 Clinton (12-1) 27 Vicksburg Warren Central (10-3) 21 – Class 6A Quarterfinals
    Madison Central (10-3-1) 38 Tupelo (12-1) 9 – Class 6A Quarterfinals
    Pearl (10-3) 44 Meridian (10-4) 6 – Class 6A Quarterfinals
    Petal (9-4) 14 Brandon (10-4) 10 – Class 6A Quarterfinals

    MISSOURI –
    Kirkwood (12-1) 31 Blue Springs (11-3) 14 – Class 6 Finals
    Kirkwood Vianney (8-5) 34 Kansas City Staley (10-3) 31 – Class 5 Semi-Finals
    O’Fallon Fort Zumwalt North (12-1) 28 Columbia Battle (12-1) 25 - Class 5 Semi-Finals
    Harrisonville (11-3) 32 St. Louis Parkway North (11-3) 15 – Class 4 Semi-Finals

    MONTANA –
    Billings Senior (13-0) 33 Kalispell Glacier (11-2) 21 – Class AA Finals
    Dillon Beaverhead County (10-1) 34 Columbia Falls (10-2) 17 – Class A Finals
    Eureka Lincoln County (11-1) 31 Missoula Loyola-Sacred Heart (11-1) 28 – Class B Finals

    NEBRASKA – Games played Monday and Tuesday
    Omaha North (12-0) vs. Bellevue West (12-0) – Class A Final
    Omaha Skutt Catholic (10-2) vs. Elkhorn South (12-0) – Class B Final
    O’Neil (12-0) vs. Wahoo Bishop Neumann (11-1) – Class C1 Final
    Crofton (11-2) vs. Wilber-Clatonia (12-0) – Class C2 Final
    NOTES: Omaha North back in A Final for first time since back-to-back titles in 2013-2014. Elkhorn South defends title in B Final.

    NEVADA –
    #1 Las Vegas Bishop Gorman (13-0) 58 Las Vegas Faith Lutheran (6-5) 10 – Class 4A Sunset Semi-Finals
    Las Vegas Arbor View (10-1) 26 North Las Vegas Legacy (8-3) 14 - Class 4A Sunset Semi-Finals
    #50 Henderson Liberty (11-1) 58 Henderson Basic (8-4) 14 – Class 4A Sunrise Finals
    Reno Damonte Ranch (12-1) 49 Sparks Reed (11-2) 45 – Class 4A Northern Finals

    NEW HAMPSHIRE -
    Bedford (12-0) 7 Exeter (10-2) 0 – Division 1 Finals
    Plymouth (10-2) 27 Bow (9-3) 24 – Division II Finals
    Claremont Stevens (9-2) 46 Meredith Inter-Lakes/Moultonborough Academy (7-3) 20 – Division III Finals

    NEW JERSEY –
    #48 Montvale St. Joseph (8-2) 45 Holmdel St. John Vianney (10-1) 20 – Non-Public Group 3 Semi-Finals
    Wayne DePaul Catholic (6-5) 23 Sparta Pope John XXIII (5-5) 20 – Non-Public Group 3 Semi-Finals
    #66 Paramus Catholic (9-2) 35 Ramsey Don Bosco Prep (6-5) 29 – Non-Public Group 4 Semi-Finals
    Jersey City St. Peters Prep (8-3) 28 #97 Oradell Bergen Catholic (7-4) 7 – Non-Public Group 4 Semi-Finals

    NEW MEXICO –
    Las Cruces (10-1) 35 Clovis (8-4) 14 – Class 6A Quarterfinals
    Rio Rancho (11-0) 48 Las Cruces Onate (7-5) 0 – Class 6A Quarterfinals
    Albuquerque Manzano (10-2) 24 Las Cruces Centennial (8-3) 21 – Class 6A Quarterfinals
    Rio Rancho Cleveland (10-1) 38 Las Cruces Mayfield (6-6) 14 – Class 6A Quarterfinals

    NEW YORK –
    Buffalo Canisius (9-2) 31 Athol Springs St. Francis (4-6) 20 – Monsignor Martin Final
    Troy (12-0) 20 New Rochelle (10-1) 14 – Class AA NYSPHSAA Class AA Semi-Finals
    Victor (12-0) 42 Syracuse Christian Brothers (10-1) 13 - Class AA NYSPHSAA Class AA Semi-Finals
    Bronx Cardinal Hayes (7-4) 41 White Plains Archbishop Stepinac (8-3) 39 – NYCGSFL Class AAA Final
    NORTH CAROLINA –
    #62 Lauringburg Scotland (12-0) 47 New Bern (5-6) 8 – Class 4A First Round
    #73 Greensboro Page (11-1) 39 Charlotte Olympic (5-7) 14 – Class 4AA First Round
    #79 Greensboro Dudley (11-1) 52 Taylorsville Alexander Central (7-5) 8 – Class 4A First Round
    #88 Charlotte Mallard Creek (9-2) 21 Cornelius Hough (7-5) 16 – Class 4AA First Round

    OHIO –
    Pickerington Central (12-1) 17 #25 Huber Heights Wayne (11-1) 14 – Division I Regional Final
    #45 Akron Archbishop Hoban (12-1) 34 New Philadelphia (10-3) 3 – Division III Regional Final
    #53 Cleveland St. Ignatius (12-1) 38 #78 Lakewood St. Edward (9-3) 31 – Division I Regional Final
    Powell Olentangy Liberty (13-0) 24 Loraine (10-3) 21 – Division I Regional Final


  • #2
    I saw Baton Rouge Catholic twice on TV and thought they were overrated.
    Brother Martin smacked them around.

    Brother Martin will have their hands full with (11-0) Scotlandville (Baton Rouge) Friday night.
    Scotlandville has plenty of size and skill.

    Winner of that game will face the winner of John Curtis/Evangel Christian for the D1 State Title in the Superdome.

    Comment


    • #3
      Originally posted by TheCajun View Post
      I saw Baton Rouge Catholic twice on TV and thought they were overrated.
      Brother Martin smacked them around.

      Brother Martin will have their hands full with (11-0) Scotlandville (Baton Rouge) Friday night.
      Scotlandville has plenty of size and skill.

      Winner of that game will face the winner of John Curtis/Evangel Christian for the D1 State Title in the Superdome.
      I began to think I had them overrated several weeks ago but they kept on winning impressively, so I did not move them. Hoping that one of the LA teams breaks out of the pack in the next couple of weeks because as of this time I have them all bunched in the sixty-seventy range and I am sure they have someone who should move up.

      Comment


      • #4
        Originally posted by whiteshoes View Post

        I began to think I had them overrated several weeks ago but they kept on winning impressively, so I did not move them. Hoping that one of the LA teams breaks out of the pack in the next couple of weeks because as of this time I have them all bunched in the sixty-seventy range and I am sure they have someone who should move up.
        I've liked Curtis for tops in LA so far. I think Edna Karr and W. Monroe aren't too far behind.

        Comment


        • #5
          The Trinity ballard score is incorrect. Trinity 63-20

          Comment


          • #6
            Originally posted by THS2011 View Post
            The Trinity ballard score is incorrect. Trinity 63-20
            yeah, i just read that on the p-r-e p site .... girdiron

            Comment


            • #7
              Originally posted by Omaha Vol View Post

              I've liked Curtis for tops in LA so far. I think Edna Karr and W. Monroe aren't too far behind.
              Monroe Neville is pretty stout.

              That said this may be the most talented Edna Karr team since the Speedy Noil 2012 state champ team.

              6A John Tyler, TX blasted Warren Easton (NOLA) 41-6
              John Tyler is still going strong in the 6A TX playoffs.
              John Tyler has a huge game this week though.

              4A Edna Karr clobbered Warren Easton 61-12 It was brutal to watch..

              Monroe Neville and Edna Karr will be a war for the 4A Title if they keep winning which they both should.

              Comment


              • #8
                Speaking of Edna Karr.
                USA Today has Karr #5 Southwest Region as of today.
                John Curtis at #3
                USA TODAY High School Sports is bringing back Super 25 regional rankings in football this season as selected by Jim Halley with weekly rankings in five regions — East, Southeast, Midwest, Southwest and West.

                Comment

                Working...
                X